Odznaka Honorowa Akademii Obrony Narodowej ma postać dwudzielnej, biało-czerwonej tarczy emaliowanej, na którą nałożony jest wieniec laurowo-dębowy z orłem, nawiązującym do godła Akademii, wspartym szponami na inicjałach Akademii („AON”). Wieniec i orzeł wykonane są ze srebrzystego metalu, korona i dziób orła oraz inicjały, a także obramowanie pól tarczy są koloru złotego.
Godło Akademii Obrony Narodowej stanowi wieniec laurowo-dębowy z nałożonym na niego orłem wspartym szponami na inicjałach Akademii („AON”). Wieniec i orzeł wykonane są ze srebrzystego metalu, korona i dziób orła oraz inicjały są koloru złotego.
Pierścień pamiątkowy Akademii Obrony Narodowej jest wykonany ze srebra i przedstawia godło Akademii. Na bokach pierścienia umieszczone są stylizowane liście dębowe.
Medal wykonany jest w formie koła o średnicy 70 mm. Na awersie medalu, pośrodku koła, znajduje się podobizna księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, a na obwodzie koła umieszczony jest napis ADAM KAZIMIERZ CZARTORYSKI KOMENDANT SZKOŁY RYCERSKIEJ 1734–1823. Na rewersie medalu, w górnej części koła, znajduje się stylizowane godło Akademii Obrony Narodowej, pod którym umieszczony jest w pięciu wierszach napis HONOR ŻOŁNIERZA i OBYWATELA NIEROZERWALNIE ŁĄCZY SIĘ Z OBRONĄ OJCZYZNY, a poniżej w dwóch wierszach napis KODEKS MORALNY 1774 r.. Na obwodzie koła znajduje się napis AKADEMIA OBRONY NARODOWEJ.
Odznakę Absolwenta Akademii Obrony Narodowej o wymiarach 4,5 cm na 5,5 cm stanowi wieniec laurowo-dębowy z nałożonym na niego orłem wspartym szponami na inicjałach Akademii („AON”), nawiązujący do godła Akademii. Wieniec i orzeł wykonane są ze srebrzystego metalu, korona i dziób orła oraz inicjały są koloru srebrnego. Absolwenci kończący studia z wyróżnieniem otrzymują odznakę absolwenta, w której korona i dziób orła oraz inicjały są koloru złotego.
Pieczęć urzędowa Akademii ma średnicę 36 mm i zawiera godło państwowe przedstawiające wizerunek orła, którego głowa zwrócona jest w prawo. W pięciomilimetrowym opasaniu orła umieszczony jest napis AKADEMIA OBRONY NARODOWEJ. Między pierwszym a ostatnim wyrazem, pośrodku u dołu, umieszczona jest pięcioramienna gwiazdka.
Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po której obu stronach znajduje się Krzyż Kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami honorowymi z każdej strony. Na drzewcu umieszczonych jest sześć gwoździ pamiątkowych. Pozostałe trzy boki sztandaru obszyte są złotymi frędzlami.
Na stronie głównej płata sztandaru, pośrodku Krzyża Kawalerskiego, znajduje się wieniec z dwóch gałązek wawrzynu, otwarty w górnej części, haftowany złotym szychem. Pośrodku wieńca znajduje się wizerunek orła białego z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem. Pomiędzy ramionami Krzyża Kawalerskiego, w rogach sztandaru, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach inicjały Akademii Obrony Narodowej („AON”), haftowane złotym szychem.
Na stronie odwrotnej płata sztandaru, pośrodku Krzyża Kawalerskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w którego środku jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach sztandaru, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach znajdują się haftowane: Odznaka Absolwenta Wyższej Szkoły Wojennej, herb Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawa, Odznaka Absolwenta Akademii Obrony Narodowej i Odznaka Absolwenta Akademii Sztabu Generalnego WP. Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy, wykonanych z metalu koloru białego. Korona, dziób i szpony orła są koloru złotego. Na przedniej ścianie podstawy są umieszczone inicjały Akademii Obrony Narodowej („AON”).
Oznaka rozpoznawcza Akademii Obrony Narodowejwprowadzona została na podstawie decyzji nr 339/MON ministra obrony narodowej z dnia 20 września 2011 r. Oznaka ma formę orła w koronie opierającego się na złotych literach „AON” oznaczających Akademię Obrony Narodowej. Całość umieszczona jest na granatowym tle otoczonym srebrnym wężykiem generalskim.