Działalność dydaktyczna
Celem studiów w Akademii Obrony Narodowej było uzyskanie przez jej wojskowych absolwentów wiedzy i nabycie umiejętności niezbędnych do pełnienia funkcji w dowództwach, sztabach, uczelniach, instytucjach wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa.
W przypadku osób cywilnych AON kształciła studentów na potrzeby obronności państwa. Po ukończeniu studiów można było podjąć pracę w każdej instytucji administracji centralnej lub samorządowej związanej z obronnością i bezpieczeństwem kraju, np. Ministerstwie Obrony Narodowej, Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, urzędach wojewódzkich i marszałkowskich, urzędach miast, powiatów i gmin, a także w instytucjach badawczo-naukowych.
Działalność naukowa i badawcza
Akademia Obrony Narodowej obok funkcji edukacyjnej pełniła jednocześnie rolę ośrodka naukowego rozwijającego teorię nauk o obronności i nauk o bezpieczeństwie oraz wypracowującego konkretne rozwiązania na potrzeby praktyki funkcjonowania systemu bezpieczeństwa narodowego, w tym szczególnie sił zbrojnych i systemu obronnego RP .
Akademia prowadziła badania naukowe oraz prace rozwojowe w dyscyplinach nauki o obronności i nauki o bezpieczeństwie. W naukach o obronności badaniami objęta jest problematyka obronna państwa, teorii sztuki wojennej, w tym strategii, sztuki operacyjnej i taktyki. Badania te skupione były na tematyce przygotowań obronnych państwa, organizacji i rozwoju systemu obronnego państwa, w tym sił zbrojnych, a także organizacji i prowadzeniu działań obronnych, operacji wojskowych, dowodzeniu oraz szkoleniu wojsk. Natomiast w ramach nauk o bezpieczeństwie badania obejmują całokształt problematyki bezpieczeństwa w wymiarze narodowym i międzynarodowym. Przedmiotem szczególnego zainteresowania tych badań były współczesne systemy bezpieczeństwa w wymiarze militarnym i niemilitarnym oraz ich funkcjonowanie na różnych poziomach organizacyjnych.
Działalność doradcza i ekspercka
Pracownicy naukowi AON stanowili wyjątkowe środowisko eksperckie i doradcze obszaru bezpieczeństwa i obronności państwa. Problematyka badawcza podejmowana przez pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni koncentrowała się w następujących obszarach:
– system i strategia bezpieczeństwa narodowego RP,
– system obronny państwa i strategia obronna RP,
– współczesne konflikty zbrojne,
– Wojska Lądowe i Siły Powietrzne w systemie obronnym RP,
– pozawojenne działania zbrojne,
– zasady użycia sił zbrojnych w działaniach pozawojennych,
– reagowanie państwa na zagrożenia terrorystyczne,
– zarządzanie i dowodzenie w sytuacjach kryzysowych,
– obrona terytorialna i cywilna kraju,
– wsparcie udzielane przez Państwo Gospodarza (Host Nation Support – HNS) i współpraca cywilno-wojskowa (Civil Military Cooperation – CIMIC),
– logistyka i ekonomika obrony,
– wychowanie i system edukacji w Siłach Zbrojnych,
– edukacja dla bezpieczeństwa.